Mezoterapie aneb oblíbená metoda sloužící nejen k omlazení pokožky
- Historie
- Co je mezoterapie?
- Výhody zákroku
- Používané roztoky
- Princip ošetření
- Vlasová mezoterapie
- Počet sezení
- Délka procedury
- Příprava na proceduru
- Je ošetření bolestivé?
- Kontraindikace
- Rekonvalescence
- Cena ošetření
- Výsledky
Vlivem věku naše pokožka ztrácí kolagen a elastin a postupně stárne. Následkem je povadlá a tenčí vrstva kůže, na které se objevují nové vrásky. Mezoterapie je jedna z nejoblíbenějších a nejefektivnějších estetických metod sloužících primárně k omlazení pokožky. Benefity tkví ale i v dalším využití. Zejména při problémech s pigmentací, akné či nedostatečnou hydratací.
Přečtěte si více a zjistěte, co je to vlasová mezoterapie a jak zpomalit proces stárnutí obličeje, očního okolí, dekoltu, krku či hřbetu rukou.
Původ této miniinvazivní procedury sahá až do období 400 let př. n. l. Jako první objevil kouzlo mikrojehliček Hippokrates a čínští lékaři. Ti používali listy kaktusu jako jehličky a pomocí nich léčili bolavá místa na těle.
Za zakladatele metody se však pokládá lékař Michel Pistor, který tuto proceduru poprvé popsal v roce 1958. Ten se inspiroval u dávných Inků, kteří pomocí trnového hřebenu a jeho vpichů vpravovali do kůže šťávu z vybraných rostlin. I přesto, že tato technika s sebou nesla mnohá hygienická rizika, ukázala se jako velmi úspěšná. Sám Pistor popsal skvělé účinky pro stavy migrény, alergie, bércových vředů, krátkozrakosti či žilních problémů.
Zákrok se postupem času stal tak úspěšným, že Pistor začal techniku vpravování aktivních látek do kůže učit na školách a později vydal i několik publikací. V souvislosti se svými poznatky založil také francouzskou mezoterapeutickou společnost a přednášel na nejrůznějších lékařských kongresech. Za své objevy a studie byl Pistor vyznamenán národním hrdinou Francie a přísluší mu nejvyšší uznání čestné legie „Legion d’Honneur“. Nejen díky tomu se stala mezoterapie velmi úspěšnou a dnes ji využívají jak lékaři, tak i estetičtí odborníci po celém světě.
Jak zmiňují Deepthi Konda a Devinder M. Thappa ve své studii termín mezoterapie je odvozen z řeckých slov „mesos“ a „therapela“. „Mesos“ znamená střední vrstva a „therapela“ léčba. V překladu tedy jde o léčbu střední vrstvy kůže.
Co je mezoterapie?
Terapie střední vrstvy kůže je velmi účinný nechirurgický zákrok, který patří k populárním omlazujícím metodám. Často se mezoterapie nazývá jako synonymum pojmu jehličkování, ale to není zcela správně. Obecně řečeno, jde o jakoukoliv techniku, která proniká do střední vrstvy kůže, bez ohledu na to, jakou formou. Důležité však je, aby se účinné látky dostaly do mezibuněčného prostoru. Jen tam totiž může dojít k aktivaci základních buněk, které jsou zodpovědné za tvorbu elastinu, kolagenu a dalších důležitých látek pro zdravý a mladistvý vzhled pokožky.
Nejznámější způsoby, které se používají k aplikaci roztoků s aktivními přirozenými látkami, jsou následující.
- Depmapen neboli mikrojehličková terapie pomocí pera. Způsob, kdy je používán speciální přístroj s nástavcem až pro 36 drobných jehliček. Ty dráždí a otevírají pokožku pro zmíněný koktejl vitamínů a dalších látek, které zajistí 100 % účinek. Odborník může na přístroji nastavit i hloubku vpichu a zajistit, tak aby substance pronikla na správné místo.
- Kanyla aneb metoda, při které se pod kůži zavádí malá trubička. Ta se několikrát pomalu vytahuje a vtahuje do kůže a cestou v ní zanechává namíchanou směs živin. Postupně se mění úhel a směr tak, aby byla pokryta ošetřovaná oblast. Kolem vpichu se následně vytvoří tvar slunce, který svědčí o tom, že do kůže pronikly dané roztoky. Výhodou této metody je pouze jeden vpich a fakt, že živiny se dostávají opravdu do dermis.
- Jehla představuje klasický postup zákroku. Do kůže se píchá drobnou jehlou a vpravují se do ní léčivé roztoky.
- Aqua Injektor = přístroj třetí generace, který pomocí injekčního podtlakového aplikátoru dávkuje do kůže přesné množství vitamínů a dalších prvků.
Kromě zmíněných přístupů jsou dostupné i mnohé další, které zajistí, že ošetřovaná pokožka bude bezprostředně po zákroku krásnější a viditelně mladší. Správné řešení a tu nejvhodnější metodu volí dle požadovaného výsledku lékař či proškolený odborník.
Výhody zákroku
Terapie dermis dokáže pomoci s:
- omlazením pleti,
- vráskami,
- jizvami,
- alopatickými ložisky,
- akné a rozšířenými póry,
- podporou vlasového růstu,
- pigmentací a sjednocením tónu pleti,
- kruhy pod očima,
- hydratací pleti a
- prokrvením pokožky a správnou mikrocirkulací krve.
Pokud bychom hovořili o terapii celého těla jsou bonusy ještě širší a to:
- zlepšení celulitidy a strií,
- zpevnění povadlé kůže,
- redukce podkožního tuku,
- odstranění podbradku či
- zpevnění dekoltu a poprsí.
Používané roztoky
Nejznámější vitamíny a aktivní látky, které se používají v souvislosti se zákrokem jsou:
- md:complex – Depigmentační a regenerační koktejl, který má antioxidační a zesvětlující účinek.
- inno-tds – Koktejl s výrazným protizánětlivým účinkem a silnou ochranou proti vnějšími faktory prostředí.
- Ares anti-age – Mezoterapeutický anti-age koktejl pro stárnoucí a vrásčitou pokožku.
- Biomatrix – účinná směs s kyselinou hyaluronovou, zajišťující omlazující účinek v kombinaci se sjednocením tónu pleti.
- Roztok s polynukleotidy od značky Vitaran.
Kromě zmíněných směsí se lze setkat i s dalšími roztoky, které obsahují aminokyseliny, koenzymy, stopové prvky, léčivé extrakty či homeopatické výtažky. Jejich vhodnost a individuální použití určuje specialista v oboru nebo ošetřující lékař.
Princip ošetření
Bez ohledu na vybranou metodu terapie má zákrok určitý postup. Nejprve vyškolený odborník nebo lékař zhodnotí stav pokožky a jejího problému. Na základě těchto informací se poté vybere ta nejvhodnější metoda a důkladně se vyčistí ošetřovaná pleť. Na kůži nesmí zůstat žádné zbytky make-upu ani jiných kosmetických krémů, aby nehrozilo riziko infekce. Poté se pomocí vybrané metody zahájí ošetření a do střední vrstvy kůže se vpravuje směs vitamínů a aktivních látek. Hloubka jednotlivých vpichů závisí na závažnosti potíží, kterou chce klient vyřešit.
Vlasová mezoterapie
Řídnoucí a slábnoucí vlasy nemusí být díky mezoterapii vlasové pokožky žádný problém. Do pokožky se pomocí tenkých jehliček vpravují výživné látky, které podporují vlasové cibulky a posilují tak růst vlasů.
Celý zákrok je prováděn bez anestezii a není nijak bolestivý. Výsledkem je vyživená a hydratovaná pokožka hlavy, která funguje nejen jako podpora růstu vlasů, ale i jako prevence proti jejich řídnutí. Skvělé účinky jsou zaznamenány i v případě seborey, lupů, alopecie či předčasných šedin.
Počet sezení
Pro dosažení trvalých účinků je nutné pravidelné opakování zákroku. Pro oční okolí, obličej, krk a dekolt je nutné absolvovat minimálně 6-8 zákroků v intervalu 10-14 dní. U vlasové terapie je počet sezení vyšší a to 10-12 v intervalu 7-10 dní.
Pro celulitidu a ostatní problémové partie těla je přístup individuálnější. Můžete se tedy setkat jak s jedním ošetřením během 10 dnů, tak i s mnohem intenzivnějším přístupem např. sezení 3x týdně.
Délka procedury
Ošetření obvykle trvá od 10 do 60 minut v závislosti na velikosti ošetřované plochy a závažnosti daného problému.
Příprava na proceduru
Před terapií je základním krokem správné vyčištění pleti, tak aby nehrozilo žádné riziko infekce. Tímto faktem se však nemusíte trápit, protože ho za Vás vyřeší ošetřující specialista. Naopak důležitá jsou doporučení, kdy před zákrokem není vhodné užívat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (např. Aspirin, Acylpyrin) a léky ovlivňující srážlivost krve.
Den před sezením se vyhněte i konzumaci alkoholických a kofeinových nápojů. Aby byla připravená i samotná pleť, neaplikujte na ni bezprostředně před zákrokem žádné kosmetické přípravky včetně make-upu.
Pro menší bolestivost doporučujeme zákrok provádět týden po skončení menstruace. V tu chvíli je v organismu optimální hladina hormonů, která napomůže jak s hojením, tak i s celkovým prožitkem. I když se to nezdá, na ošetření má velký vliv celková fyzická a psychická pohoda. Dopřejte si tedy dostatek spánku a odpočinku a na zákrok přijďte s úsměvem na rtech.
Je ošetření bolestivé?
I přestože se na první pohled může zdát, že se jedná o složitý zákrok, procedura je ve skutečnosti drobný zákrok, který nemusí být vůbec bolestivý. Většina klientů zvládne terapii bez problému a bez bolesti. V opačném případě lze před zákrokem aplikovat znecitlivující krém nebo sprejové anestetikum. Nebojte se tedy poradit se s lékařem a svěřit mu své případné obavy.
Kontraindikace
Mezoterapie je vhodná pro každého, kdo touží po znovu mladistvém vzhledu. Terapie je skvělou prevencí pro muže i ženy zejména po 30 roku života, kdy pleť stárne a tvoří se na ní vrásky.
I přestože jsou kontraindikace minimální, existují a je třeba na ně myslet. Terapie není primárně vhodná pro těhotné a kojící ženy, pro pacienty s onkologickým onemocněním, bypassem či kovovými implantáty. Provedení zákroku vylučují i jakákoliv akutní zánětlivá a bakteriální onemocnění, ekzém, narušení kůže, alergie či lupénka.
Ošetřujícího odborníka informujte i v případě, že užíváte léky na ředění krve, máte zjištěnou intoleranci na kovy či aktivní látky, diabetes nebo mateřská znaménka v místě ošetření.
Máte-li nějaký jiný problém nebo podezření na kontraindikaci, vždy se obraťte na vašeho ošetřujícího lékaře nebo na vyškoleného odborníka.
Rekonvalescence
Správná rekonvalescence je základem každé úspěšné léčby a stejně je tomu i u léčby dermis. Po zákroku platí několik bodů, které je třeba dodržovat.
- Vyhnout se opalování, a naopak používat krémy s vysokým UV faktorem, nejlépe SPF 50.
- Po dobu 24 hodin není vhodné nanášet na ošetřovanou pleť líčidla a make-up.
- Nedoporučuje se ani návštěva sauny, bazénu či solária.
- Neprovádět chemický peeling ani jiné větší zákroky jako je aplikace botulotoxinu nebo lifting.
- Pro maximální efekt je nutné pokožku hydratovat, maximálně ji šetřit a zbytečně na ní nesahat.
- Aby byl nastartován proces hojení, je vhodné i několikrát denně pokožku promazávat a případně ji chladit gelovými polštářky. Hydratace pleti je pro regeneraci zásadním bodem.
Po aplikaci se může objevit přiměřená reakce v podobě mírného otoku, začervenání, pnutí nebo drobných modřinek. Tímto není třeba se znepokojovat, vše se do pár dní srovná a vstřebá.
Normální jsou i drobné šupinky a stroupky, které značí, že probíhá proces hojení.
Cena ošetření
Cena mezoterapie se pohybuje v závislosti na ošetřované oblasti od 2 800 Kč.
Výsledky
Mezoterapie je metoda se širokou historií a podloženými unikátními výsledky. Již po prvním ošetření lze pozorovat slibované účinky a pokožka vypadá jako po filtru ve photoshopu. Vybranou metodou se do kůže dostanou potřebné látky a pleť je zpět v kondici.
Ať už si vyberete mezoterapii obličeje nebo celulitidy, uvidíte, že s terapií budete spokojeni.
Imperia Clinic je jednou z pražských klinik estetické medicíny, která poskytuje tento jedinečný zákrok v samotném centru Prahy. Máme 2 pobočky:
Objednání na konkrétní zákrok nebo na osobní konzultaci lze provést přímo prostřednictvím našeho online rezervačního systému. Zabere to pouze pár minut.
Těšíme se na vaši návštěvu.